Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – utorok 1.9.2020

Utorok 1.9.2020

Dnešné čítania nám ukazujú, aké dôležité je komunikovať s človekom v súlade s jeho chápaním.

Starogrécki filozofi verili, že Boh je taký nadradený a odlišný od ľudí, že medzi nimi nemôže prebiehať žiadna komunikácia. Verili, že ak má niekto komunikovať s Bohom, udeje sa to len prostredníctvom sprostredkovateľa. K tomuto záveru dospeli svojím rozumom. Pavol im chcel zvestovať evanjelium v súlade s ich vlastným chápaním. A tak hovoril o Duchu Svätom ako o sprostredkovateľovi medzi Bohom a človekom. Nadviazal na grécku filozofiu a snažil sa ju rozvinúť namiesto toho, aby ju zdiskreditoval. Gréci používali svoj rozum na to, aby dospeli k určitým záverom, a tak sa Pavol snažil priblížiť im evanjelium ako niečo, čo je rozumné.

Duch Svätý pozná Boha takým spôsobom, akým ho nemôže poznať žiadny človek a ten istý Duch Svätý komunikuje s duchom človeka. Účelom je odhaliť spôsob, akým rozmýšľa Boh, aby aj ľudia mohli rozmýšľať rovnakým spôsobom. Tak môžu ľudia činiť pokánie za svoj starý spôsob myslenia a vstúpiť do nebeského kráľovstva. Môžu nadobudnúť Kristovo zmýšľanie.

Židia verili, že Boh je taký nadradený a odlišný od človeka, že nemôže mať vzťah s bežnými ľuďmi. Boh konal nadprirodzene, zatiaľ čo ľudia boli obmedzení len na fyzické skutky. Mysleli si, že ak by bežný človek niekedy uvidel Boha, zomrel by. K tomuto záveru dospeli svojou vierou v nadprirodzenú Božiu moc. Ježiš im chcel ohlasovať evanjelium v súlade s ich chápaním. Preto im ukazoval, že sa svojou nadprirodzenou mocou vyrovná Bohu. Verejne hovoril so zlým duchom a vyhnal ho z človeka. Každý o tom hovoril. Niektorých tento skutok priviedol k viere v neho.

Ohlasovať evanjelium je aj našou úlohou. Ak chceme komunikovať, musíme najskôr pochopiť myslenie osoby, s ktorou chceme komunikovať. Prvý krok ohlasovania evanjelia preto vôbec nezahŕňa rozprávanie. Vyžaduje si počúvanie. Druhý krok obsahuje rozhovor. Komunikujeme tak, aby sme pochopili, ako ten druhý rozmýšľa a aby cítil, že mu rozumieme a záleží nám na ňom. Tretí krok zahŕňa pozvanie. Ak sme tomu druhému ukázali, že ho milujeme, pozve nás, aby sme sa vyjadrili k jeho problémom. Duch Svätý nám ukáže, čo si Boh myslí o jeho situácii a my s ním zdieľame tento pohľad. Ak sa rozhodne ho prijať, tento nový pohľad vytlačí z jeho srdca určitý starý spôsob myslenia. Dôjde u neho k nadprirodzenej premene prostredníctvom slov zjavených Duchom Svätým. V dobrých, starostlivých a dôverných vzťahoch viera rastie.