Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – utorok 11.1.2022

Utorok 11.1.2022

V dnešnom čítaní sa ukrýva niečo prekvapivé. Ježiš učil v synagóge v Kafarnaume. Ľudia ho poznali a žasli nad jeho slovami, pretože učil s mocou – t.j., učil s istotou a zo srdca. A jeho slová mali na ľudí očividný vplyv. Toto bolo v ostrom kontraste so zákonníkmi, ktorí učili bez moci – to znamená, že ich slová mali na ľudí len malý, ak vôbec nejaký vplyv. No hoci všetci Ježišovi poslucháči uznávali autoritu a moc jeho učenia, iba jeden z nich pochopil dôvod, prečo tomu tak je. Takto mohol učiť len Boží Svätý! Čo je na tom také prekvapujúce? Poslucháč, ktorý rozumel, nebol človek – bol to nečistý duch. Tí, ktorí majú duchovný zrak, vidia duchovne, či už ich duchovný zrak pochádza z okultizmu, alebo od Ducha Svätého. Tí, ktorí majú fyzický zrak, vidia iba fyzicky.

Stretnutie postavilo Ježiša pred dilemu. Nemohol poprieť pravdu, ktorú vyslovil nečistý duch. Zároveň mu nechcel vzdať akúkoľvek poctu. Preto Ježiš ducha pokarhal a povedal: „Mlč a vyjdi z neho!” Človek s nečistým duchom spadol a duch z neho s veľkým krikom vyšiel. Vidíme tu Ježišovu múdrosť. Uzdravil človeka od nečistého ducha. Všetkých ľudí ohromil ukážkou svojej moci. Svoju pravú identitu však stále zamlčiaval. Ako vieme, že jeho identita ostala tajomstvom? Vieme to podľa toho, že zástup si zapamätal Ježišov zázrak a jeho učenie, no nezapamätal si, čo povedal nečistý duch. Prečo nie? Pretože zlý duch nehovoril s autoritou. Na poslucháčov nemal žiadny vplyv.

Poučenie pre nás všetkých je jasné. Ak majú mať slová vplyv, musia to byť slová autority. To znamená, že to musia byť slová, ktoré hovorí Boh. Slová vyslovujeme my, ale keď hovoríme to, čo hovorí Boh, potom majú naše slová autoritu. Ak teda chceme mať vplyv prostredníctvom našich slov, potrebujeme osobný, dobrý a blízky vzťah s Bohom. Potom budeme vedieť, čo hovorí. Okrem toho potrebujeme mať v reči nový cieľ. Cieľom nie je hovoriť to, čo vieme, ale povedať to, čo hovorí Otec. Ako to môžeme robiť? Potrebujeme sa stať jeho synmi a dcérami, aby sme sa mu podobali. A keď sme ako náš Otec, prirodzene budeme hovoriť to, čo hovorí on.

🔎 Posledná prednáška seminára Otcovo srdce.
📽  Zoznam všetkých zverejnených vyučovaní nájdete TU.
🔔 Upozornenia na Youtube vás nasmerujú na nové videjká.
👉 Upozorníme vás na ne aj na našom facebooku.
🎧 Radšej počúvate? Web | Spotify | Apple podcasts
👍 Ich zdieľaním pomôžete šíriť posolstvo o Otcovej láske.