Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – utorok 14.6.2022

Utorok 14.6.2022

Dnešné čítania sú o nepriateľoch a o tom, ako na nich reagovať. Každému sa môže stať, že sa niekto postaví proti nemu a bude mu chcieť uškodiť. Vicki a ja sme kedysi vlastnili kresťanské exercičné centrum na brehu jazera Bala vo Walese. Pomáhal nám ďalší pár, ktorý nám bol v určitom období ako syn a dcéra. Počas tohto obdobia išlo všetko dobre, no potom sa niečo zmenilo. Neviem, čo presne bolo za tým, ale jedno viem – ten muž, ktorý bol naším priateľom a podporovateľom, sa zmenil na nepriateľa. Povedal nám, že urobí všetko, čo bude v jeho silách, aby kládol prekážky nám aj našej službe. Svoj cieľ aj dosiahol. Po niekoľkých rokoch sa situácia v exercičnom centre stala pre nás tak náročnou, že sme ho zatvorili. Bola to šokujúca skúsenosť. Zároveň to bol už druhý prípad, kedy všetky naše plány a sny stroskotali. Našu starostlivosť a pozornosť sme následne zamerali na našu rodinu. V tom čase sme boli presvedčení, že naša služba a vyučovanie sa skončili. Keby sme boli schopní milovať nášho nepriateľa, mohlo to byť inak. Neskôr nás požiadal, aby sme mu odpustili, ale tú situáciu sme nezvládli dobre. Otec však uzdravil naše srdcia a dnes sme slobodní. Celá skúsenosť bola, na jednej strane, hlboko bolestnou, no zároveň aj cennou životnou lekciou. Prečo by sme mali milovať svojich nepriateľov? Pretože to môže obnoviť vzťah. Závisí to však aj od druhých ľudí. Určite to však prinesie pokoj do našich utrápených sŕdc. Rovnako ako všetko ostatné, čo nám Ježiš káže robiť, aj toto je pre naše vlastné dobro.

Čítanie z Prvej knihy Kráľov je súčasťou prebiehajúceho tvrdohlavého boja medzi Achabom (izraelským kráľom) a Eliášom (Pánovým prorokom). Achab považuje Eliáša za svojho nepriateľa, ktorý ho konfrontoval s vraždou Nabota, ako aj s krádežou Nabotovej vinice. A Eliáš vyhlasuje, že skutočne je Achabovým nepriateľom, že sa postaví proti nemu a pokúsi sa ho zničiť. Tento vzťah sa nikdy neuzdraví – obaja muži si navzájom prajú zlé veci. Obaja muži sa rozhodli, že je lepšie mať pravdu, než obnovený vzťah.

Stať z Matúšovho evanjelia však ukazuje, že Ježiš chce, aby sme milovali našich nepriateľov. Matúš bol kedysi mýtnikom. Bol spolupracovníkom nenávidených rímskych utláčateľov a ako taký bol nepriateľom židovského národa. Ale Ježiš ho miloval takého, aký bol a táto láska zmenila Matúša z mýtnika na učeníka. A tak sa Matúš tešil z blízkeho vzťahu najprv s Ježišom a neskôr s mnohými ďalšími Židmi. Z nepriateľa sa stal milujúci pomocník, túžiaci požehnať práve tých ľudí, ktorí boli kedysi jeho nepriateľmi. Vzťah bol dôležitejší, než spravodlivosť. A tak je to vždy.

Niektorí ľudia majú ľudských nepriateľov, iní sú nepriateľmi sami sebe. Ďalší si Boha predstavujú ako nahnevaného policajta na oblohe. Ježiš nám hovorí, ako túto situáciu zlepšiť. Miluj druhých, miluj seba samého a miluj Boha. Miluj dokonca aj svojich nepriateľov. A „Boží pokoj, ktorý prevyšuje každú chápavosť, uchráni vaše srdcia a vaše mysle v Kristovi Ježišovi.“ To znamená, že Ti pomôže zmýšľať ako Ježiš. (Flp 4,6) Buď požehnaný!