Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – utorok 15.3.2022

Utorok 15.3.2022

V zamyslení 12. marca sme rozoberali povahu dvoch možných vzťahov medzi Bohom a jeho ľudom. Stará zmluva predstavuje zmluvný vzťah s prísľubmi a pokutami, zatiaľ čo Nová zmluva je rodinný vzťah s láskou a úctou.

Dnes vidíme, že Stará zmluva sa nepodobá na bežnú zmluvu medzi ľuďmi. Boh totiž prehliada akékoľvek minulé porušenie zmluvy, ak ju ľudia odteraz už začnú dodržiavať. „Ak budú vaše hriechy sťa šarlát… ak budete povoľní a budete poslúchať, dobro zeme budete požívať.“ Boh je vždy milosrdný, keď sa k nemu vraciame. Skús si predstaviť poistnú zmluvu na motorové vozidlo, ktorá ignoruje všetky tebou zavinené minulé škody, ak si obnovíš poistenie? No aby si bol chránený, musíš si poistenie obnoviť. Stará zmluva nie je zlá, ale slabosť ľudí ju robí nepraktickou. Niekedy sa nám nepodarí obnoviť poistenie a sťažujeme sa, keď naše straty nie sú kryté.

Ezechiel nám hovorí, že nie sme bezmocní. „Odvrhnite od seba všetky svoje hriechy, ktoré ste spáchali (vyznaním a pokáním) a utvorte si nové srdce a nového ducha.“ Aby sme si utvorili nové srdce a nového ducha, potrebujeme sa odvrátiť od našich minulých hriechov. Ako to však máme urobiť? Ježiš nám hovorí: „Nikoho na zemi nenazývaj svojím otcom, lebo máš iba jedného Otca na nebesiach. Nenazývajte sa navzájom ‚majstrami‘, pretože máte iba jedného majstra, Krista. Opäť je to všetko o vzťahoch. Keď sa staneme Božími deťmi, túžime sa stať podobnými nášmu Otcovi viac, než pokračovať v páchaní našich hriechov. A ak sa s Kristom staneme služobníkmi, viac chceme slúžiť my našim bratom, než aby oni slúžili nám. S Bohom máme vzťah lásky a s ľuďmi vzťah úcty.

A keď sme Božími deťmi a služobníkmi s Kristom, už sa nebojíme Zákona. Ani Boh, ani iní ľudia nepoužijú Zákon proti nám. Neexistuje žiadny zákon proti láske, alebo proti úcte voči druhým. Máme slobodu. Už nie sme otrokmi strachu, sme Božími deťmi.