Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – utorok 15.6.2021

Utorok 15.6.2021

Pred niekoľkými dňami, 9. júna, sme sa zamýšľali nad úryvkom z Evanjelia podľa sv. Matúša 5,17–19. V ňom Ježiš povedal, že neprišiel Zákon zrušiť, ale naplniť. A ďalej hovorí, že Zákon je možné naplniť dodržiavaním prikázaní, ktoré sa práve chystá predstaviť. Dnes čítame o jednom z týchto prikázaní, ktoré bolo v silnom rozpore s vtedajšou kultúrou. To znamená, že sa veľmi líšilo od spôsobu, akým ľudia rozmýšľali. Mysleli si, že je prijateľné „milovať svojho blížneho, ale nenávidieť svojho nepriateľa“. Kto však rozhoduje o tom, či je človek nepriateľom, alebo blížnym? Môžem si o niekom myslieť, že je mojím nepriateľom, a že ho nenávidím, ale z Božieho pohľadu je táto osoba mojim blížnym a Boží zákon vyžaduje, aby som ho miloval. Máme teda odpoveď na otázku, kto rozhoduje o tom, či je niekto mojím nepriateľom. Rozhoduje Boh, nie ja. Prečo? Pretože je to jeho Zákon, nie môj. A ak milujem človeka, o ktorom si myslím, že je mojím nepriateľom, no Boh ho považuje za môjho blížneho, potom napĺňam celý Zákon, pretože Božie prikázanie znie: „Milujte svojich nepriateľov a modlite sa za tých, čo vás prenasledujú.“

Je možné, aby obyčajní ľudia milovali svojich nepriateľov? Je to nielen možné, je to dokonca prirodzený výsledok duchovného rastu, keď sa nechávame viesť Duchom Svätým. Potrebujeme porozumieť Božiemu pohľadu. Z ľudského pohľadu, opakom ľudského nepriateľa je ľudský priateľ a opakom ľudského blížneho je ľudský cudzinec. Z Ježišovho pohľadu však veci vyzerajú úplne inak. Všetci ľudia sú našimi blížnymi a priateľmi, pretože nás všetkých stvoril ten istý Otec. Sme rodina a Boh miluje každého človeka rovnako. Patríme jeden k druhému a blaho môjho brata alebo sestry je mojou prirodzenou starosťou. Ak prijmeme tento pohľad, sme deťmi nášho Nebeského Otca. Toto je aj podstata príbehu o milosrdnom Samaritánovi. Blížny je ten, kto sa vždy správa ako blížny, t.j. ten, kto sa riadi Ježišovými prikázaniami, a nie bežným spôsobom myslenia.

Pavol Korinťanom napísal o štedrosti cirkví v Macedónsku. Gréci, rovnako ako Korinťania, si o sebe mysleli, že sú bohatší, lepší a civilizovanejší, než Macedónčania. Macedónčania však dávali štedro, hoci si to skutočne nemohli dovoliť, zatiaľ čo Gréci zo svojho prekypujúceho bohatstva dávali menej. Pavol Korinťanom hovorí, že Macedónčania boli schopní dávať, pretože k tomu dostali milosť ako dar od Boha. To znamená, že cudzincov považovali za svojich priateľov a blížnych a boli presvedčení, že blaho cudzincov je ich osobným záujmom. Napĺňali Ježišove prikázania vďaka daru milosti, ktorým bol nebeský pohľad.

Kto je teda tvojím blížnym? Odpoveď znie: všetky ostatné ľudské bytosti. A ako im môžeš byť blížnym? Tým, že ich budeš považovať za svojich priateľov, blížnych a rodinu a budeš robiť všetko, k čomu ťa povedie Duch Svätý. Toto je dobrá správa. Nemáme žiadnych ľudských nepriateľov, aleluja! Čo však v prípade, ak sa niekto správa ako nepriateľ? Ježiš nám to opäť hovorí na rovinu: Modli sa za nich. Modlím sa za to, aby Boh otvoril ich oči, aby vnímali všetky ľudské bytosti ako priateľov a blížnych. Inými slovami, týmto spôsobom ich práve teraz milujem, hoci oni ma práve teraz nemilujú.

🔎 Posledná prednáška seminára Otcovo srdce.
📽  Zoznam všetkých zverejnených vyučovaní nájdete TU.
🔔 Upozornenia na Youtube vás nasmerujú na nové videjká.
👉 Upozorníme vás na ne aj na našom facebooku.
🎧 Radšej počúvate? Web | Spotify | Apple podcasts
👍 Ich zdieľaním pomôžete šíriť posolstvo o Otcovej láske.