Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – utorok 16.8.2022

Utorok 16.8.2022

Keď som vyrastal, mal som ohľadom života dve pevné presvedčenia: Po prvé, je na mne, aby som zo seba niečo spravil (hoci som nedostal žiadny návod, ako na to). Po druhé, môžem dosiahnuť čokoľvek, ak budem tvrdo pracovať a podarí sa mi uplatniť. Je zvláštne, že hoci som týmto veciam veril, za bežných okolností som sa podľa nich nesprával. Keď už bolo naozaj treba (nie skôr), pracoval som vo dne v noci, až kým som si nebol istý, že zlé následky mojej lenivosti sú odvrátené. Potom, keď kríza pominula, vrátil som sa do starých koľají – až do ďalšej krízy. Napríklad som v škole vynechával hodiny a nerobil som si domáce úlohy. Len niekoľko mesiacov pred skúškami som sa začal naozaj usilovne učiť, aj na úkor spánku, až kým som skúšku nejako nespravil. Známky neboli ktovieaké, ale neprepadol som. Prečo ti o tom hovorím? Sebariadenie a nezávislosť u mňa nefungovali. Závidel som „úspešným“ ľuďom a túžil som po ich úspechoch bez toho, aby som musel pracovať. V dnešnom čítaní sa dozvedáme, že kráľ Týru bol veľmi úspešný. K úspechu sa dopracoval vlastným úsilím a všetku slávu si privlastnil. Keby som ho poznal, zrejme by som mu závidel.

Sebariadenie a nezávislosť prinášajú dva problémy. Človek tieto schopnosti buď nemá a je neúspešný alebo prinajmenšom vystresovaný, alebo ich má a začne byť na svoje úspechy pyšný. Celý svet si myslí, že sebariadenie a nezávislosť sú dobré veci, no v skutočnosti je to podvod. Prečo? Pretože pravdou je, že nikto nie je skutočne nezávislý a nikto v skutočnosti nemá kontrolu nad svojím životom. Keď sa bývalého premiéra Británie spýtali: „Čo je najväčšou výzvou pre štátnika?“, odpovedal: „Udalosti, drahý chlapče, udalosti.“ Udalosti sa jednoducho dejú a my ich nemôžeme predvídať ani ovládať.

Ako teda môžeme nájsť pokoj a šťastie? Ježiš svojich učeníkov učil o bohatstve a úspechu. Nie je možné nájsť trvalý pokoj alebo šťastie v týchto veciach. Je to nemožné! Ale čo je nemožné pre človeka, je možné pre Boha. Nie sme schopní úspešne riadiť sami seba, potrebujeme vedenie od Ducha Svätého. A nie sme nezávislí, ale úplne závisíme od nášho Otca v nebesiach, ktorý nám dáva všetky dobré dary. Všetky deti sa tešia z prijímania darčekov a dôvera v druhých ľudí prináša pokoj, keď sa cítime bezmocní. Navyše, každé dieťa dostáva dedičstvo a keďže sme Božie deti, zdedíme večný život.

Toto však nie je všetko. Ak sme skutočne závislí a nechávame sa viesť naším milujúcim Otcom, môže nám dať materiálne bohatstvo, vplyv a moc, ktoré by nás predtým boli skazili. Spraví to preto, lebo sa môže spoľahnúť, že si dar nenecháme pre seba, ani ho nepremárnime, ale že materiálne veci použijeme pre požehnanie druhých. A ak sme verní nad málom, môže nám dať viac – hoci nám nejde o to, aby sme mali viac. Kľúčom je ostať závislý ako malé dieťa od veľkého Otca a nechať sa ním viesť. Tak môžeme nájsť trvalý pokoj a šťastie. Hmotné veci sú len nástroje, ktoré nám môžu pomôcť uskutočniť jeho vôľu.