Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – utorok 2.3.2021

Utorok 2.3.2021

Vo Veľkej Británii máme kráľovskú rodinu, ktorá je veľmi populárna. Pri verejných príležitostiach volajú davy kráľovnej na slávu. Keď zomrela princezná Diana, množstvo ľudí verejne smútilo. Ale veci nie sú také, aké sa zdajú. Hoci je kráľovná hlavou štátu, v skutočnosti má skôr vplyv, než skutočnú moc. Aj keď za Dianou smútili davy, v skutočnosti ju nepoznali. Keď sa pozriete na život, aký vedie kráľovská rodina, nadobudnete dojem, že práve ona je nositeľkou moci. Realita je však iná. Na tomto svete je veľmi bežné, že ľudia sú v skutočnosti iní, než ako pôsobia na verejnosti.

Práve proti tomuto rozporu namietal Ježiš v konkrétnom prípade týkajúcom sa farizejov. Na základe toho, že presadzovali Zákon, považovali sa za Mojžišove deti. V skutočnosti sa mu však vôbec nepodobali. „Mojžiš bol veľmi tichý muž, tichší ako všetci ostatní ľudia na svete“ (Nm 12, 3), pretože hovoril s Pánom tvárou v tvár. Túto skutočnosť však nevyužil na to, aby sa vyvyšoval. Bol jednoducho poslom Pána, nie kráľom. Ale farizeji robili všetko, čo sa len dalo, aby sa nad druhých vyvýšili, prípadne ich utláčali. Správali sa ako králi, nie ako poslovia. Niet divu, že Ježiš proti nim namietal. Videl, ako farizeji zneužívajú svoju moc a tým poškodzujú vzťah medzi Pánom a jeho ľudom.

Ježiš chcel, aby jeho učeníci konali tak, aby sa vzťah medzi Pánom a jeho ľudom mohol obnoviť. K akému správaniu ich vyzýval? Po prvé, nenechajte sa nikým nazývať „učiteľ“ (ako guruovia východných náboženstiev, ktorí sú považovaní za zvlášť osvietených). Existuje iba jeden učiteľ, Duch Svätý, a všetci máme k nemu rovnaký prístup, pretože žije v nás. Podobne, nevolajte nikoho na Zemi svojím otcom (farizeji tvrdili, že Abrahám je ich otcom), pretože máte iba jedného Otca – Boha, ktorý je v nebi. A nedovoľte, aby vás niekto volal duchovným vodcom (ako duchovní vodcovia vyšších úrovní tajných spoločností), pretože máme iba jedného vodcu, Krista. Toto je teda Ježišova rada pre dobrý vzťah s Bohom: nechajte sa viesť Duchom Svätým vo svojom vnútri, uznajte Boha za svojho skutočného Otca a nasledujte Ježiša. Všetci traja sú potrební, preto máme Trojicu. Boh nám dáva všetko, čo potrebujeme.

A aká je odmena za taký vzťah s Bohom? Tých, ktorí sa takto ponížia, Boh vyvýši. Keď kráčame po tejto ceste, nekladieme nijakú prekážku medzi Otca a jeho deti. A navyše, verejný život, ktorý vedieme, bude skutočným odrazom toho, kým sme. Blahoslavení čistého srdca, lebo oni uvidia Boha.

🔎 Jedenásta prednáška seminára Otcovo srdce.
📽  Zoznam všetkých zverejnených vyučovaní nájdete TU.
🔔 Upozornenia na Youtube vás nasmerujú na nové videjká.
👉 Upozorníme vás na ne aj na našom facebooku.
👍 Ich zdieľaním pomôžete šíriť posolstvo o Otcovej láske.