Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – utorok 22.6.2021

Utorok 22.6.2021

Dnešné čítanie z knihy Genezis je konkrétnym príbehom o Abramovi a Lótovi, ktorý však pred nás kladie vážnu otázku. Celý je o hodnotách, lepšie povedané, o prioritách. A tá zásadná otázka znie: „Chceš byť bohatý skôr na majetok, alebo na vzťahy?“ Tento príbeh nie je o tom, kto má pravdu a kto nie. Aj Abram, aj Lót sú v Biblii opisovaní ako spravodliví. Ale nemajú rovnakú povahu.

Lót je Abramov synovec, syn Abramovho brata. Nemôže teda od Abrama očakávať žiadne dedičstvo. V tomto ohľade je ako sirota. A rovnako ako mnoho sirôt, fyzických aj duchovných, aj Lót sa správa ako konkurent. Súťažiaci vnímajú vzťahy z hľadiska víťazov a porazených. Takže Lótovi pastieri sa hádajú a súťažia s Abramovými pastiermi. Súťažia o pastviny pre svoje zvieratá.

Naopak, Abram chce mať s Lótom čo najlepší vzťah. Ak to, že sú spolu, ničí ich vzťah, bude lepšie ísť od seba. (Vzťah na diaľku je lepší ako chorý vzťah.) Bol by radšej, keby zostali spolu v pokoji, ale nemá na výber. Abram teda navrhuje, aby sa rozišli a Lótovi ponúkne, aby si vybral, ktorým smerom sa vydá. Lót si, prirodzene, vyberie to najlepšie pre seba. Abram urobil rovnaké rozhodnutia, aké by urobil Boh, a preto Boh jeho rozhodnutia požehnal. Lót to neurobil, a tak mu Boh dal zakúsiť dôsledky jeho vlastných rozhodnutí, bez Božieho požehnania. A príbeh ďalej ukazuje, že je lepšie spraviť rozhodnutia, ktoré priťahujú Božie požehnanie, než si zvoliť to, čo je pre človeka najlepšie. Abram sa stáva otcom mnohých národov. Lót sa stáva utečencom pred katastrofou, ktorý prišiel o všetko a všetkých, okrem svojich dcér.

Čo má toto všetko spoločné s nami? Boh sa nezmenil. Stále chce s nami mať ten najlepší možný vzťah. Samozrejme, najradšej by s nami žil v jednote a v pokoji, ale my mu často túto možnosť nedávame. Možno, tak ako Lót, uprednostňujeme svoje vlastné blaho pred vzťahom s Bohom a zažívame prirodzené dôsledky svojich rozhodnutí. Ale ak vzťah s ním povýšime nad naše vlastné blaho, on požehná naše rozhodnutia a naše vzťahy. Ježiš to vyjadril takto: „Hľadajte najskôr Božie kráľovstvo a jeho spravodlivosť (nie svoju) a všetky tieto veci (fyzické a duchovné požehnania) vám budú pridané.“ Slová v zátvorkách som pridal ja.

Pomysli si na niektorý zo svojich vzťahov. Napadá ti nejaký spôsob, ako by si mohol požehnať a upevniť tento vzťah? Bude ťa to niečo stáť? Máš rovnaký výber ako Abram a Lót. Čo si vyberieš? Ak sa poučíš z ich príbehu, urobíš rovnaké rozhodnutia, aké by urobil Otec a On tvoje rozhodnutia požehná.

🔎 Posledná prednáška seminára Otcovo srdce.
📽  Zoznam všetkých zverejnených vyučovaní nájdete TU.
🔔 Upozornenia na Youtube vás nasmerujú na nové videjká.
👉 Upozorníme vás na ne aj na našom facebooku.
🎧 Radšej počúvate? Web | Spotify | Apple podcasts
👍 Ich zdieľaním pomôžete šíriť posolstvo o Otcovej láske.