Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – utorok 25.6. 2019

Utorok 25.6.2019

Ježiš nám hovorí, že nemáme ku všetkým ľuďom pristupovať rovnako, aj keď ich možno rovnako milujeme. Niektorí ľudia nemajú charakter pre náš dar. Predpokladajme, že veríš, že bezpodmienečná láska a slúžiace srdce sú tvoje priority. Svet je plný sirôt (v nebeskom kráľovstve sú Božie deti). Ak ponúkneš bezpodmienečnú lásku a neobmedzenú službu sirote, bude vykorisťovať tvoju štedrosť, aj keď ťa to zraňuje. Nedávaj, čo je sväté, psom a nehádž svoje perly pred svine, aby ich nohami nepošliapali, neobrátili sa proti tebe a neroztrhali ťa.

Poznáš bájku o škorpiónovi a žabe? Škorpión sa pýta žaby, či by ho nepreniesla cez rieku. Žaba odmietne, pretože sa bojí uštipnutia. Škorpión odpovedá: “Ak by som ťa uštipol, zomreli by sme obaja.” A tak žaba súhlasí, že ho prenesie. V polovici rieky ju zrazu škorpión uštipne. Keď sa obaja pripravujú zomrieť, žaba sa pýta:” Prečo si ma uštipol?” Škorpión odpovie: “Je to v mojej prirodzenosti.” Rovnakým spôsobom je prirodzeným pre siroty brať všetko, čo môžu a dávať len vtedy, ak to vyhovuje ich vlastným záujmom. Musia sa riadiť svojou prirodzenosťou. Musia sa riadiť pravidlami zapísanými v ich vlastných srdciach.

Božie deti ponúkajú bezpodmienečnú lásku všetkým, pretože to je prirodzenosťou Božieho dieťaťa. Ale dary a službu ponúkame v závislosti od povahy človeka, ktorému chceme pomôcť. Pre siroty naše “áno” stačí, aby sme prejavili našu lásku, ale nie je až také, že nás budú môcť zneužívať. Rob iným to, čo chceš, aby robili oni tebe.

Božím deťom – teda tým, ktorí hľadajú naplnenie svojich potrieb od Otca a nie zmenou okolností – môžeme darovať oveľa hodnotnejšie “áno”, pretože vieme, že tento dar nezneužijú.

Ježiš nám hovorí, že väčšina ľudí ide cez nesprávnu bránu – teda cez Zákon a Prorokov. “Čo chcete, aby ľudia robili vám, robte aj vy im” sú Ježišove slová adresované sirotám. Pre Božie deti ma iný návod. “Vchádzajte tesnou bránou.” Je to veľmi úzka brána a úzka cesta, ktorá vedie k životu. Je široká len na jednu osobu. Ježiš je brána, cesta k Otcovi, a dáva nám aj život. Čo to znamená v praxi? Božie deti sú rodina, nie kolegovia. Náš život vyviera z našej identity, nie z našich skutkov. Daruj svoj najcennejší dar, teda svoje srdce, aby si pomohol Božím deťom, ktoré túžia rásť v láske, radosti, pokoji a trpezlivosti. Slová povzbudenia, uši, ktoré vypočujú a modlitba dokážu viac, než si myslíš.

Vaši známi, ktorým chcete tieto biblické zamyslenia v slovenčine odporučiť, sa môžu prihlásiť na odber TU.