Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – utorok 30.8.2022

Utorok 30.8.2022

„Veď kto z ľudí vie, čo je v človeku, ak nie duch človeka, ktorý je v ňom?

Aj ľudia, ktorí nemajú vzťah s Bohom, majú ducha. Je to ten, ktorý o nich vie úplne všetko. Ten, ktorý pozná všetky pravidlá v ich srdci a uchováva všetky ich spomienky, túžby a motivácie. Tento duch je samostatná bytosť. V prípade, o ktorom uvažujeme, osoba nepozná svojho ducha – myslí si, že duch je jej súčasťou. Pavol nám však hovorí, že duch človeka je bytosť, ktorá je od človeka oddelená. Tento duch života je darom od Boha a jeho úlohou je umožniť nám duchovne rozlišovať. Dokáže rozpoznať akýkoľvek duchovný vplyv, dobrý či zlý. Bol daný Adamovi, keď do neho Boh vdýchol duchovný život. V dôsledku toho mohol mať Adam vzťah s dobrými alebo zlými duchovnými vplyvmi. Aj my máme rovnakú slobodu, akú mal Adam a ľahko nás môže upútať nesprávny duchovný vplyv. Duchovné vplyvy sú okolo nás neustále. Priťahujú nás k láske, pokoju, nádeji a radosti, alebo k nenávisti, hnevu, nemorálnej sexuálnej túžbe a okultizmu. Ľudia bez vzťahu s Bohom sú tak zraniteľní voči zlým duchovným vplyvom, pretože si neuvedomujú vzťahy, ktoré má ich duch.

A my sme nedostali ducha sveta, ale Ducha, ktorý je z Boha…”

Pavol nám hovorí, že keď sme spasení vierou v Ježiša, odovzdávame svojho vlastného ducha a prijímame nového. Ide o výmenu jedného ducha za druhého. Len tento duch od Boha vie všetko, čo sa týka Boha. No mať tohto ducha a byť schopný počúvať ho/ju sú dve rozdielne veci. Mnohí kresťania vedia, že majú Ducha Svätého, nevedia však, ako s ním/s ňou nadviazať vzťah. (Božia múdrosť, ktorú vlastní Duch Svätý, je v niektorých knihách Biblie považovaná za ženskú.)

Keď máme vzťah s Duchom Svätým, už nie sme takí zraniteľní voči zlým duchovným vplyvom. Samozrejme, stále nás môžu priťahovať, ale vedenie Božieho ducha nám ukáže lepšiu cestu pre náš život. Lepšiu v tom zmysle, že prináša viac ovocia Ducha Svätého. Stručne povedané, sme láskavejší, šťastnejší a pokojnejší.

Dnešné čítanie zdôrazňuje, že tieto dobré rozhodnutia môžeme robiť len vtedy, keď prijmeme ducha od Boha ako náhradu za nášho starého svetského ducha a necháme sa ním/ňou viesť. Naša viera teda nie je len osobnou voľbou. V skutočnosti ponúka novú a oveľa lepšiu životnú skúsenosť, hoci by sa naše okolnosti nezmenili. Keď je náš duchovný život obohatený, náš fyzický život odráža toto bohatstvo prejavmi dobrého ovocia, to znamená láskou, radosťou, pokojom, trpezlivosťou, dobrotou, láskavosťou, vernosťou, miernosťou a sebaovládaním.

Je tvoj život obohatený? Alebo je v tebe stále starý duch? Alebo už máš nového, ale nevieš, ako sa ním/ňou nechať viesť? Nech je tvoja situácia akákoľvek, Boh Otec chce pre teba to najlepšie. Božie deti sú vedené Bohom nie preto, že to tak musí byť, ale preto, že si pre seba vyberajú lepší život. Buď si teda vedomý svojich rozhodnutí a nasleduj vedenie Ducha Svätého. Buď požehnaný!