Biblické zamyslenia: Vicki a Robert de Hoxar – utorok 5.7.2022

Utorok 5.7.2022

Dnešné evanjelium patrí medzi moje obľúbené state, pretože obsahuje skrytú pravdu o našom duchovnom raste. Predstav si, že si medzi tými jedenástimi učeníkmi. Zažili sériu radostných aj traumatických udalostí, od Ježišovho slávnostného vstupu do Jeruzalema, až po ukrižovanie a následné zmŕtvychvstanie. Zakúsili aj zradu Judáša Iškariotského. (Vieme, že zradil Ježiša, no spolu s ním zradil aj svojich priateľov a kolegov medzi učeníkmi. Napokon, keď zradil Ježiša, dal do stávky aj ich budúcnosť). Teraz sa však nachádzali relatívne ďaleko od Jeruzalema, v bezpečí Galiley, a Ježiš bol opäť s nimi. Netušili, čo bude nasledovať. Ježiš sa ich chystal znova opustiť, čoskoro mal vystúpiť do neba. Predtým však mal pre jedenástich pripravené slová útechy – slová, ktoré ich podržia v ťažkom období medzi Nanebovstúpením a Turícami. Niektorí z nich možno potrebovali tieto slová osobne počuť, aby prekonali svoje pochybnosti.

Ježiš povedal toto: „Daná mi je všetka moc na nebi i na zemi.“ Pochybnosti o Ježišovi sú jedným z aspektov našej krehkosti. Vieme, čo Ježiš hovorí, zároveň však máme v srdciach pravidlá, ktoré nás ťahajú opačným smerom. Tento duchovný boj prebieha v našich srdciach a mysliach. V Ježišových slovách je však ukrytá pravda: Ak bola všetka moc na nebi i na zemi daná Ježišovi, akú veľkú moc máme, aby sme ho spochybňovali? Odpoveď znie: „Žiadnu.“ Inak povedané, ak bola všetka moc daná Ježišovi, akú veľkú moc má náš nepriateľ, diabol, aby nás oklamal? Odpoveď je rovnaká: „Žiadnu“. Ak sa teda vyskytnú okolnosti, ktoré sa zdajú byť nesprávne, nemáme žiadnu právomoc pochybovať o tom, že Ježiš je Pánom nad všetkým. Budúcnosť je dobrá, len my jej ešte nerozumieme.

Jedenásti tie slová potrebovali takmer okamžite. Ježiš povedal: „A hľa (bez pochybností), ja som s vami po všetky dni až do skončenia sveta.“ Potom ich zanechal a vystúpil do neba. Predpokladám, že boli zmätení. Nemali však právomoc pochybovať o jeho slovách, takže mu dôverovali, aj keď nerozumeli. Neskôr, keď boli opäť v nebezpečnom Jeruzaleme, prišiel k nim Ježiš ako Duch Svätý na Turíce.

Nachádzaš sa uprostred ťažkých alebo mätúcich okolností? Zdá sa ti, že Ježiš nemá dobrý plán pre tvoj život? Máš pochybnosti? Zamysli sa nad týmito Ježišovými slovami. Ak dokážeš s dôverou prijať situáciu, ktorej nerozumieš, pocítiš pokoj a šťastie. Istotne (bez pochybností), Ježiš je s tebou až do skončenia sveta, pretože Duch Svätý prebýva v tebe a má všetku moc.