Biblické zamyslenia: Zjavenie apoštola Jána #05

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Zjv 2, 12 – 17

„Anjelovi pergamskej cirkvi napíš: Toto hovorí ten, čo má ostrý dvojsečný meč: Viem, kde bývaš; tam, kde je trón satana. No pridŕžaš sa môjho mena a nezaprel si vieru vo mňa ani v dňoch Antipasa, môjho verného svedka; ktorého zabili u vás, kde býva satan. Mám však niečo proti tebe: že máš tam takých, čo sa pridŕžajú Balaamovho učenia, ktorý učil Balaka dávať pohoršenie synom Izraela, jesť mäso obetované modlám a smilniť. Tak aj ty máš takých, čo sa pridŕžajú učenia nikolaitov. Preto rob pokánie. Ak nie, prídem na teba čoskoro a budem s nimi bojovať mečom svojich úst. Kto má uši, nech počúva, čo Duch hovorí cirkvám: Tomu, kto zvíťazí, dám zo skrytej manny a dám mu biely kamienok a na kamienku napísané nové meno, ktoré nepozná nik, iba ten, kto ho dostane.“

LECTIO

Ostrý dvojsečný meč sa nám spája skôr so zabíjaním. V Biblii však je často symbolom rozdeľovania na dve polovice. Tu je obrazom Božieho slova, ktoré jasne rozlišuje udalosti a myšlienky srdca. Trón satana je pohanský Diov oltár. Do Pergama prichádzali ľudia zo širokého okolia priniesť obety hlavnému božstvu. Balám, Balak a nikolaiti poukazujú na synkretizmus kresťanov, ktorí nie sú verní Bohu celým srdcom, ale zvádzajú ľudí na pohanské obety. Skrytá manna poukazuje na židovskú tradíciu, podľa ktorej sa v mesiášskych časoch mala objaviť stratená archa zmluvy, kde bola ukrytá manna. Mala byť pokrmom v mesiášskych časoch. Možno tu vidieť symbol Eucharistie. Biely kamienok slúžil v Jánovej dobe ako medaila. Ježiš dá človeku novú identitu.

MEDITATIO

Ježiš pozná okolnosti nášho života. Vie, že sme niekedy v „jame levovej“. Chápe preto naše zápasy a reakcie. Povzbudzuje nás však nasledovať ho celým srdcom a nerobiť kompromisy so svetom. V Eucharistii nám dáva pokrm pre tieto mesiášske časy, časy Cirkvi, aby sme dokázali premáhať všetky pokušenia. Nie je mu ľahostajná naša námaha, ale má pre nás už pripravenú odmenu za vernosť.

ORATIO

Pane Ježišu, daj mi silu byť svetlom tam, kde sa práve nachádzam. Moja rodina, pracovisko, škola nie sú vždy miestom duchovného rozkvetu, ale daj mi silu byť tvojím svedkom. Nech mám odvahu nerobiť kompromisy so svetom, ale nech som ti verný vo všetkých okolnostiach svojho života. Nech mi v tom pomáha tvoj najväčší dar – ty sám v Eucharistii.

CONTEMPLATIO

Ježiš, ktorý chápe neľahké okolnosti môjho života

Spotify

This email was sent to *|EMAIL|*