Biblické zamyslenia: Zjavenie apoštola Jána #06

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Zjv 2, 18 – 29

„Anjelovi tyatirskej cirkvi napíš: Toto hovorí Boží Syn, ktorý má oči ako plameň ohňa a jeho nohy sú podobné kovu: Poznám tvoje skutky, tvoju lásku, vieru, službu a vytrvalosť aj tvoje posledné skutky hojnejšie než prvé. Ale mám proti tebe, že trpíš ženu Jezabel, ktorá hovorí, že je prorokyňa, a učí a zvádza mojich služobníkov, aby smilnili a jedli mäso obetované modlám. A dal som jej čas, aby robila pokánie; ale nechce sa kajať zo svojho smilstva. Hľa, vrhnem ju na lôžko bolestí a tých, čo s ňou cudzoložia, do veľkého súženia, ak nebudú robiť pokánie z jej skutkov. Jej deti pobijem smrťou a všetky cirkvi spoznajú, že ja skúmam vnútro i srdce, a každému z vás odplatím podľa vašich skutkov. Vám ostatným v Tyatire, všetkým, čo sa nepridŕžajú tohoto učenia, ktorí nepoznali – ako hovoria – satanove hlbiny, hovorím: Nekladiem na vás iné bremeno. Len sa držte toho, čo máte, kým neprídem. Kto zvíťazí a až do konca zachová moje skutky, dám mu moc nad národmi a bude nad nimi panovať žezlom železným a rozbijú sa ako hrnce hlinené, ako som ju aj ja dostal od svojho Otca, a dám mu rannú hviezdu. Kto má uši, nech počúva, čo Duch hovorí cirkvám.“

LECTIO

Ježišove plamenné oči poukazujú na to, že všetko pozná, a jeho nohy podobné kovu znázorňujú jeho pevnosť a stálosť. Vracia sa tu jeho opis z prvej kapitoly. Jezabel je biblická postava, ktorá naviedla kráľa Achaba na vraždu (porov. 1 Kr 21, 5 – 15). Aj tu vystupuje ako falošná prorokyňa, ktorá navádza ľudí na hriech. Ježiš je rázny v tom, že táto žena musí odísť preč z komunity. Ježiš je milosrdný, keď jej dáva čas na pokánie, no Jezabel má tvrdé srdce a pokánie odmieta. Vtedy už môže nastúpiť iba spravodlivý trest, ktorý slúži na záchranu celej komunity. Satanove hlbiny sú opakom Božích hlbín. Ich poznávanie je poznávanie satanovho srdca namiesto Božieho. Moc nad národmi a železné žezlo sú symbolom autority, ktorú nám Ježiš chce dať. Ranná hviezda zvyčajne označuje Mesiáša, išlo by teda o to, že Ježiš chce dať víťazovi seba samého.

MEDITATIO

Ježiš nás dnes učí, že nie je možné robiť spojenectvo so zlom a zároveň si myslieť, že patríme Bohu. Niekedy trpíme zlo alebo človeka, ktorý Boha uráža, prípadne nás navádza na zlo, ale Ježiš nás povzbudzuje k odvahe postaviť sa mu. Potrebujeme odvahu vzoprieť sa zlu a oddeliť sa od neho, lebo ide o spásu našej duše. Potrebujeme správne rozlišovanie, aby sme vedeli, kedy máme hriešnika milovať a tolerovať a kedy sa potrebujeme od neho oddeliť, aby sme nemali podiel na jeho skutkoch. Máme rásť v poznávaní hlbín Božej lásky a byť neskúsený v zlom – nespoznávať satanove hlbiny.

ORATIO

Pane Ježišu, daj mi odvahu čeliť zlu. Nedovoľ, aby som trpel zlo a hriech vo svojom živote, ale daj mi milosť oddeliť sa od neho. Nech nerobím kompromisy, nech som ti úplne verný. Nemôžem predsa slúžiť tebe i mamone.

CONTEMPLATIO

Ježiš, ktorý mi dáva odvahu vzoprieť sa zlu

Spotify

This email was sent to *|EMAIL|*