Biblické zamyslenia: Zjavenie apoštola Jána #09

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Zjv 3, 14 – 22

„A anjelovi laodicejskej cirkvi napíš: Toto hovorí Amen, verný a pravdivý Svedok, Počiatok Božieho stvorenia: Poznám tvoje skutky, že nie si ani studený ani horúci. Kiež by si bol studený alebo horúci! Takto, že si vlažný, ani horúci ani studený, už-už ťa vypľúvam z úst. Lebo hovoríš: „Som bohatý, zbohatol som, nepotrebujem nič“ – a nevieš, že si biedny, poľutovaniahodný, chudobný, slepý a nahý. Radím ti: odo mňa si kúp zlato vyskúšané ohňom, aby si zbohatol, a biele rúcho, aby si sa zaodel a aby nebolo vidieť hanbu tvojej nahoty, i masť, ktorou si potrieš oči, aby si videl. Ja karhám a trescem tých, ktorých milujem. Buď teda horlivý a rob pokánie. Hľa, stojím pri dverách a klopem. Kto počúvne môj hlas a otvorí dvere, k tomu vojdem a budem s ním večerať a on so mnou. Toho, kto zvíťazí, posadím vedľa seba na mojom tróne, ako som aj ja zvíťazil a zasadol som s mojím Otcom na jeho tróne. Kto má uši, nech počúva, čo Duch hovorí cirkvám.“

LECTIO

List laodicejskej cirkvi je prísnym listom Ježiša pyšnej komunite, ktorú potrebuje prebrať z falošných predstáv o sebe, aby sa vrátila na správnu cestu. Ježiš sa predstavuje ako počiatok stvorenia, čo neznamená, že je prvý zo stvorení (pretože Ježiš je večný, nestvorený), ale že je ich pôvodcom. Spolu s ním Otec stvoril svet. Výraz „vypľúvať z úst“ je v gréckom texte oveľa expresívnejší. Mohli by sme ho preložiť ako „je mi z teba na vracanie“. Toto sú slová, ktoré majú komunitu prebrať. Vlažnosť je niečo také neprijateľné pre Ježišov pohľad, že ho z toho až napína na vracanie. Ježiš komunite predstavuje jej skutočný stav, no hneď jej dáva aj návod, ako to zmeniť. „Kúpiť si“ tu predstavuje výmenu „niečo za niečo“ – výmenu lásky a dobrej vôle za duchovné dary. Slovo trestať (gréc. paideuo) poukazuje na slovo „pedagogika“, a teda zmysluplnú výchovu. Večera je v kontexte Blízkeho východu vyjadrením osobného a radostného spoločenstva.

MEDITATIO

Ježiš nedokáže zniesť našu vlažnosť a priemernosť. Nezáujem o Boha a vlažné srdce je niečo, z čoho mu je doslova zle. Dnes nás pozýva k tomu, aby sme opäť vzplanuli horlivosťou a láskou k nemu a neuspokojili sa s priemernosťou a so zákonným minimom. Prosme si tiež o pochopenie, že Boha vo svojom živote potrebujeme a že nie sme sebestační. Spoločenstvo s Ježišom a jeho blízkosť je ten najväčší dar, aký môžeme dostať za naše námahy. Ježiš si nás chce v nebi posadiť vedľa seba na trón – tak veľmi sme vzácni a hodnotní v jeho očiach!

ORATIO

Pane Ježišu, ukáž mi, ako na tom skutočne som. Nedovoľ, aby som sa cítil sebestačný a dokonalý, ale pomôž mi vidieť sa tvojimi očami a byť stále odkázaný na tvoju pomoc a milosť. Túžim po horlivosti a chcem ti splácať tvoje dary svojou láskou a záujmom o teba. Vďaka ti za to, že ma chceš nielen mať v nebi, ale mi dať aj možnosť sedieť vedľa teba na tróne.

CONTEMPLATIO

Ježiš, ktorý ma vyzýva k horlivosti

Spotify

This email was sent to *|EMAIL|*