Biblické zamyslenia: Zjavenie apoštola Jána #10

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Zjv 4, 1 – 11

Potom som videl: Hľa, otvorené dvere na nebi a ten prvý hlas, ktorý som už počul ako zvuk poľnice, keď so mnou hovoril, povedal: „Vystúp sem a ukážem ti, čo sa má stať potom!“ Hneď som bol vo vytržení: A hľa, na nebi stál trón a na tróne On, Sediaci. Ten, čo sedel, vyzeral ako jaspisový a sardionový kameň. Okolo trónu bola dúha, na pohľad ako smaragd. Okolo trónu bolo dvadsaťštyri trónov a na trónoch sedelo dvadsaťštyri starcov odetých do bieleho rúcha a na hlavách mali zlaté vence. Z trónu vychádzali blesky, hukot a hrmenie; pred trónom horelo sedem lámp, čo je sedem Božích duchov, a pred trónom bolo čosi ako sklené more podobné krištáľu. A v strede pred trónom i okolo trónu boli štyri živé bytosti, plné očí spredu i zozadu. Prvá bytosť sa podobala levovi, druhá bytosť sa podobala býkovi, tretia bytosť mala tvár ako človek a štvrtá bytosť sa podobala letiacemu orlovi. A každá z týchto štyroch bytostí mala šesť krídel, dookola i znútra boli plné očí a vo dne v noci bez prestania volali: „Svätý, svätý, svätý Pán Boh všemohúci, ktorý bol, ktorý je a ktorý príde!“ A vždy, keď tie bytosti vzdali slávu, česť a vďaku Sediacemu na tróne, Žijúcemu na veky vekov, padli dvadsiati štyria starci pred Sediacim na tróne, klaňali sa Žijúcemu na veky vekov, hádzali svoje vence pred trón a volali: „Hoden si, Pane a Bože náš, prijať slávu, česť a moc, lebo ty si stvoril všetky veci: z tvojej vôle boli a sú stvorené.“

LECTIO

Otvorené dvere na nebi sú prístupom k Otcovi, ktorý nám vydobyl Ježiš. Ježiš pozýva Jána, aby vystúpil hore k nemu a aby mu z jeho perspektívy ukázal a vysvetlil všetko dianie vo svete. Ján uzrie Boha v sláve a nedokáže ho opísať ľudskou rečou, preto používa len prirovnania „ako“. Dúha predstavuje zmluvu s ľudstvom. Je tu predstavený Boží kult, ktorému sa všetko klania a volá na slávu, v nebi i na zemi. Starci, ktorí dostali vence za odmenu, hádžu svoje vence pred Boží trón, čím rozpoznávajú, kto im zabezpečil víťazstvo.

MEDITATIO

Dnes si môžeme pýtať Boží pohľad na veci. Keď vstupujeme do modlitby, najmä pred Eucharistiou, vystupujeme „hore“ k Bohu a získavame jeho pohľad na veci a ich vysvetlenie. Božia sláva je nám zatiaľ zahmlená, no táto kapitola nás učí, že je ohromná, veľkolepá a úplne presahuje našu predstavivosť. Všetko, čo je na nebi i na zemi, sa klania Bohu a aj my sa mu môžeme klaňať. Tým rozpoznávame, že je Pánom všetkého a že má všetko pod kontrolou. Aj to dobré, čo je v nás je prítomné, pochádza z jeho lásky a dobroty.

ORATIO

Pane Ježišu, daj mi svoj pohľad na ľudí a okolnosti, uprostred ktorých sa nachádzam. Túžim ich vidieť tvojimi očami. Chcem si dnes pripomínať, že si mocný Boh, ktorého sláva je nepredstaviteľná a ktorému slúžia anjeli v nebi i všetko tvorstvo na zemi. Nauč ma pravej úcte voči tebe a daj mi dar pravého klaňania.

CONTEMPLATIO

Boh, ktorý je slávny a mocný a patrí mu poklona

Spotify

This email was sent to *|EMAIL|*