Biblické zamyslenia: Zjavenie apoštola Jána #14

ÚVOD k biblickým zamysleniam formou LECTIO DIVINA
ARCHÍV biblických zamyslení na stránke UPECE ZA

Zjv 7, 9 – 17

Potom som videl; a hľa, veľký zástup, ktorý nik nemohol spočítať, zo všetkých národov, kmeňov, plemien a jazykov. Stáli pred trónom a pred Baránkom, oblečení do bieleho rúcha, v rukách mali palmy a mohutným hlasom volali: „Spása nášmu Bohu, ktorý sedí na tróne, a Baránkovi!“ Všetci anjeli stáli okolo trónu, starcov a štyroch bytostí, padli na tvár pred trónom, klaňali sa Bohu a volali: „Amen! Dobrorečenie a sláva, múdrosť a vďaka, česť a moc i sila nášmu Bohu na veky vekov. Amen.“ I prehovoril jeden zo starcov a povedal mi: „Kto sú títo oblečení do bieleho rúcha a odkiaľ prišli?“ Povedal som mu: „Pán môj; ty to vieš.“ A on mi povedal: „To sú tí, čo prichádzajú z veľkého súženia: oprali si rúcha a zbielili ich v Baránkovej krvi. Preto sú pred Božím trónom a dňom i nocou mu slúžia v jeho chráme. A ten, čo sedí na tróne, bude prebývať nad nimi. Už nebudú hladovať ani žízniť; nebude na nich dorážať ani slnko ani iná horúčosť, lebo Baránok, čo je v strede pred trónom, bude ich pásť a privedie ich k prameňom vôd života. A Boh im zotrie z očí každú slzu.“

LECTIO

Predchádzajúci obraz 144 000 vykúpených poukazoval na nový Boží ľud ako na pokračovanie vyvoleného Izraela. Tento druhý obraz vykresľuje Cirkev v jej univerzálnom rozvoji – zahŕňa všetky národy, kmene, plemená a jazyky. Palmy sú symbolom víťazstva. Kresťania si vypierajú rúcha v Baránkovej krvi, nielen keď za neho položia život, ale aj keď sa pri Eucharistii živia jeho krvou a spájajú s jeho vykupiteľskou obetou. Baránok tu nie je ako ten, ktorého pasú ľudia, ale ako ten, ktorý pasie ľudí a vedie ich tam, kde je zdroj života.

MEDITATIO

Božia Cirkev objíma celý svet. Každý národ, kmeň, plemeno či jazyk v nej má svoje miesto. Boh nikoho nevylučuje, ale chce spásu ponúknuť všetkým ľuďom. Do nebeského kráľovstva prichádzame cez mnohé súženia, no Ježiš nás posilňuje, aby sme cez všetko víťazne prešli. Ježišova krv vypiera rúcho našej duše a vždy, keď prijímame Ježiša v Eucharistii, naša duša sa stáva belšou. Ježiš nám ako odmenu za naše životné námahy sľubuje život v plnosti a radosť naveky.

ORATIO

Pane Ježišu, ďakujem ti za to, že som súčasťou medzinárodnej Cirkvi. Ty nám napriek rôznosti jazykov a kultúr dávaš jednotu v láske. Daj mi vytrvalosť v dobrom a zbav ma strachu z utrpenia, lebo jeho trpezlivým znášaním ma chceš priviesť k plnosti života v nebeskom kráľovstve.

CONTEMPLATIO

Ježiš – zdroj života

Spotify

This email was sent to *|EMAIL|*